no saved

19 september 2017

Expert principal (durată determinată), direcția gestionarea și dezvoltarea procesului de raportare, departamentul raportări și statistică.

Chisinau · Banca Națională a Moldovei company jobs »

Cerințe minime obligatorii:

- Studii superioare în domeniul finanțelor/ economic/ juridic cu media generală pe anii de studii 8 sau mai mare;
- Cunoașterea legislației bancare, Legii privind reglementarea valutară (nr. 62 din 21 martie 2008), Instrucțiunii privind angajamentele externe, aprobată prin HCA al BNM nr. 185 din 13 iulie 2006;
- Cunoștințe de operare a calculatorului la nivel de utilizator și cunoașterea avansată a aplicațiilor MS Word și Excel;
- Competențe lingvistice: cunoașterea limbii române și a limbii engleze – vorbire fluentă;
- Competențe: integritate, responsabilitate, profesionalism, lucru în echipă, orientare către rezultate, credibilitate, capacitatea de a rezolva probleme, perseverență, învățare și dezvoltare continuă;
- Abilități excelente de comunicare verbală și în scris, capacitate de analiză și sinteză a informației, capacitate de însușire rapidă a metodelor noi de lucru, bine organizat, responsabil

Cerințe suplimentare ce vor constitui un avantaj:

- Experiență specifică în domeniul financiar/ bancar/ juridic (în special în domeniul de creditare);
- Cunoaștere unor limbi moderne (altele decât engleza).

Principalele atribuții:

- examinarea solicitărilor de notificare a angajamentelor externe, parvenite din partea rezidenților responsabili de notificare;
- introducerea în DMFAS a notificațiilor luate la evidență de BNM;
- procesarea și introducerea în DMFAS a rapoartelor periodice aferente notificațiilor eliberate de BNM;
- acordarea suportului necesar rezidenților responsabili de notificare/raportare, precum și prestatorilor de servicii de plată, în procesul de notificare și raportare aferent angajamentelor externe private;
- alte activități aferente procesului de notificare/raportare și gestiune a aplicației DMFAS și aplicației privind notificarea și raportarea electronică;

Recomandăm insistent studierea bibliografiei de mai jos, înainte ca să fiți invitați la concurs.

Bibliografie:

1. Legea nr.62-XVI din 21 martie 2008 privind reglementarea valutară, republicată în Monitorul Oficial al Republicii Moldova nr.423-429 din 09.12.2016, art.859, cu modificările și completările ulterioare (http://bnm.md/ro/content/legea-nr62-xvi-din-21-martie-2008-privind-reglementarea-valutara-cu-modificarile-conform );
2. Instrucţiunea privind angajamentele externe, aprobată prin HCA al BNM nr.185 din 13.07.2006, publicată în Monitorul Oficial al Republicii Moldova nr.116-119 din 28.07.2006, art.427, cu modificările și completările ulterioare (http://bnm.md/ro/content/instructiunea-privind-angajamentele-externe-aprobata-prin-hca-al-bnm-nr185-din-13072006)

Termenul limită pentru depunerea CV-urilor este: 8 octombrie 2017.

În vederea aplicării pentru participarea la concurs, se va completa aici: http://www.bnm.md/ro/content/cv-online, formularul CV-ului online sau se va depune CV-ul la sediul BNM, pe adresa: bd. Grigore Vieru nr.1, mun. Chișinău, Departamentul Strategie, Organizare și Resurse Umane, cu specificarea postului pentru care se aplică.

Vor fi contactate prin e-mail doar persoanele care întrunesc condițiile concursului.

E-mail resurse.umane@bnm.md
Web-Site bnm.md